Slovenská ľudová modrotlač - umenie z minulosti

Modrotlač je stará, originálna technológia farbenia prírodného plátna indigom, na ktoré sa pred farbením ručne natlačili ornamenty a vzory pomocou modrotlačových foriem.

Prvé zmienky o modrotlači na Slovensku sú z konca 18. Storočia. Rozšírená bola najmä na Liptove, Spiši a Šariši. Momentálne kandiduje na zápis do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO.

Je to technika farbenia látkového materiálu, vyrábaného v minulosti z ľanového a konopného plátna, v súčasnosti aj z iných materiálov (napr. bavlna). Vzor tlačený na látku pomocou takzvanej rezervy – zmesi zamedzujúcej zafarbenie látky v mieste vzoru – ostáva po farbení látky modrou farbou z indiga viditeľný.

Tričká z edície Modrotlač sú vyrobené technikou sieťotlače.

Prejsť na tričká
Slovenská ľudová modrotlač

Modrotlač hrnčeky

Pre milovníkov kávy a iných horúcich nápojov prinášame kvalitné keramické retro hrnčeky s motívom modrotlače. Vychutnaj si svoj obľúbený nápoj z krásneho tradičného hrnčeka.

Keramické retro hrnčeky sú vypaľované pri vysokej teplote a potlač je prakticky nezničiteľná.

Športové šatky s modrotlačou

Slováci a Slovenky jednoducho milujú šport, beh a turistiku. Lásku k horám máme v sebe hlboko zakorenenú. Obchod Nad Tatrou prináša športové šatky s motívom slovenskej modrotlače.

Multifunkčné šatky si môžeš uviazať na 100 spôsobov. Šatka sa použiť ako ochrana krku a uší proti vetru, uviazať na zápästie alebo ako čelenka. Zober si ju na ďalší výlet do Tatier, Malej či Veľkej Farty, ukáž všetkým svoju lásku k vlasti a športu!

Multifunkčné športové šatky sú vyrobené z polyesteru.

Modrý kameň

Hrad Modrý Kameň bol kedysi jeden z najvýznamnejších hradov Uhorska. Pomenovanie súvisí s krásnou modrastou farbou vyvrenín, na ktorých bol hrad postavený.

Kremnica

Banícku tradíciu malebného mesta Kremnica dopĺňajú termálne kúpaliská a dych berúca príroda. Kremnica, Srdce Slovenska, ožíva v našej kolekcii modrotlač.

Liptov

Liptov je jedným z najpestrejších a najnavštevovanejších regiónov. Kultúrne pamiatky, jaskyne, výhľad na Tatry alebo možnosť kúpania v termálnom prameni aj v zime zažijete len na Liptove.

Horehronie

V regióne Horehronie sa môžeš stretnúť s krásnymi pamiatkami ľudovej architektúry. Veľká Fatra a Nízke Tatry sú rajom pre
zahraničných turistov aj rodných Slovákov.